Przesilenie – Katarzyna Berenika Miszczuk

DSC_0599.JPGCzwarty i ostatni tom cyklu Kwiatu Paproci powinien być niezwykły. Czy taki będzie? Już mogę Wam powiedzieć, że taki jest! Przesilenie to przepiękne zakończenie przepięknej serii. Choć nie ukrywam, że czytając go miała w sobie dwa sprzeczne uczucia! Z jednej strony bardzo chciałam czytać, żeby dowiedzieć się, co dalej, a z drugiej strony tak bardzo nie chciałam, żeby ta książka się skończyła. Oj, pewnie sami najlepiej znacie to uczucie! Nie ukrywam, że ta recenzja to dla mnie wyzwanie! Jak opowiedzieć o 4 tomie bez większego spoilerowania wcześniejszych? Mam nadzieję, że mi się udało.

Uwaga! Recenzja może zawierać spoilery! Uwaga!

Po tragicznych wydarzeniach z końcówki trzeciego tomu, czwarty wcale nie będzie dla Gosi łatwiejszy. Co prawda odnaleziono sprawcę tajemniczych morderstw, ale nie można było się tym długo cieszyć,, gdyż on też zniknął w zaskakujących okolicznościach. Nikt o nim nie słyszał i nikt go nie widział. Pozostał jedynie ślad w miejscu trzeciotomowych ostatnich wydarzeń. Ślad pozostał też na brzuchu Gosi. Ale to nie koniec jej atrakcji. Co prawda Noc Kupały już za nią, ale nieuchronnie zbliżają się Dziady i kolokwium u Jagi! Co najgorsze na drodze Gosławy pojawia się kolejny bóg. Tak jakby miała ich mało w swoim życiu! Jeśli chodzi o Mieszka, to sytuacja staje się coraz skomplikowana. Bo jak Gosia ma sobie układać życie z facetem, który troszkę jej nie wierzy, a jednocześnie stara się pokazać Swarożycowi, że ona należy do niego, a nie do swarnego boga? Do tego, jakby Gosia miała mało problemów, pojawia się problem ojcostwa! Tak ojciec Gosi na horyzoncie! Szkoda tylko, że nikt, nawet sama Gosia nie wie, kto to jest! A jej mama zamiast pomóc, to mówi dziwnymi zagadkami. Do tego wszystkiego cichy Weles, głaszcząca ludzi po brzuchach Mokosz, zazdrosny Swarożyc i pewien mały problemik! Bowiem przed Gosią i Mieszkiem staje kolejne wyzwanie! I tylko z pozoru nie dotyczy ono bogów! No i Mszczuj też będzie miał coś do powiedzenia w tym tomie!

Po porażce Obsesji miałam wielką nadzieję, że Przesilenie nie okaże się klapą. Na szczęście okazało się boskie! Idealne! Cudowne! Po prostu wyśmienite. Ostatni tom historii Gosi jest bardzo dobrą kontynuacją tego, co było wcześniej. Akcja trzyma w napięciu, a od kolejnych rozdziałów nie sposób się oderwać. Chce sie tylko więcej i więcej. Autorka wymyśliła naprawdę dobre kolejne problemy i trudności na drodze Gosi. Nie pomyślałabym, że aż tak zagmatwają sie jej losy. A uwierzcie, że myślałam, że gorzej być nie może. Jednocześnie nie są one zbyt wydumane i nierealne. Są takie jak Gosia – normalne i zwyczajne. Aż żałuję, że nie będzie nam dane poznać dalszych losów naszych ukochanych bohaterów.

Styl i język powieści nie odbiega od poprzednich tomów, co sprawia, że całość jest dosyć spójna i jednolita. Podobnie jak całą fabuła, która znajduje swoje odniesienia w reszcie cyklu – pamiętacie jak Gosia zjadła ciastka z kredensu szeptuchy, bodajże w trzecim tomie? Teraz dowiedzieliśmy się jak zareagowała Jaga. I takich nawiązań jest wiele. Kojarzycie pana Dareczka albo klątwę, którą rzuciła na sąsiadów Jaga? No właśnie. Umiejętnie łączą one wszystko w całość. Nie ma wielkich skoków między fabułą, a jedynie spójną historię opowiedzianą w wyjątkowy sposób. Niezwykłe są też opisy – miejsc, osób, zwyczajów. Są dużo bardziej realne niż poprzednio. A jednocześnie nie nudzą i nie są przydługie.

Czytając zauważyłam też jak bardzo Gosia zmieniła się w czasie cyklu, jak bardzo dojrzała, jednocześnie zachowując swoją uroczość i delikatność. Teraz kleszcze już jej nie straszne, a kłócenie się z bogami uważa za normę! Jej postać ewoluowała i, moim zdaniem, widać to wyraźnie. Z resztą tak jak w przypadku pozostałych postaci. Widać, że zaszły w nich zmiany, przez pryzmat, których patrzy się teraz na nich nieco inaczej. To niezwykłe.  Tak samo jak dojrzałość relacji Mieszko-Gosia. Ona się zmienia i staje się coraz piękniejsza.

Dużym plusem jest też sam świat wykreowany i wydarzenia. Chodzi mi tu chociażby o legendę, którą opowiedziała Gosi Sława. O przeszłość Jagi, o kolejne tradycje i obyczaje. O Dziady i swaćby. Ten świat ciągle się rozszerza, a my wiemy o nim coraz więcej. Choć nie ukrywam, że chciałabym dowiedzieć się więcej. O ciętych ripostach, humorystycznych wstawkach i żarcikach chyba nie muszę nawet wspominać. Są fenomenalne jak zawsze! Brakowało mi jednak jednej rzeczy. Przy rozmowach Gosi z mamą i Welesem zabrakło mi dialogów. Obie te sceny zostały opisane w kilkunastu zdaniach, bez dialogów i rozbudowanych opisów. A szkoda, bo nie ukrywam, że rozmowę z mamą bardzo chciałabym przeczytać! Ja rozumiem, że może książka przez to byłaby o kilka stron dłuższa, ale przecież to nikomu by nie przeszkadzało! Choć ja uważam, że ta książka ma jedną wadę – jest za krótka!

Podsumowując, Przesilenie Miszczuk, jak i cały cykl o Gosi, Mieszku i Jadze, bardzo polecam. To przeurocza historia, która, jak mi się wydaje, przypadnie każdemu do gustu. To pomieszanie obyczajówki, z fantastyką i romansem. A czy życie nie jest właśnie takim pomieszaniem? Chciałabym też zaapelować głośno do kochanej Katarzyny Bereniki Miszczuk – Moja Droga! Jeśli to czytasz, to wiedz, że już czuję się zaszczycona! Chciałabym, najprawdopodobniej w imieniu wielu fanów tej serii, prosić Cię o jedno. Nie porzucaj tej historii i nie zostawiaj tego świata. Pozwól nam dalej obcować z szalonymi bogami i boginkami; z lekko fajtłapowatą Gosią i dzielnym Mieszkiem. Uwierz, że żadne z nas nie pogardzi kolejnym tomem lub choćby zbiorem opowiadań – chociażby o życiu Mieszka. Pozwól nam poznać nowego boga i opowiedz nam o nim. Tak, czy inaczej, wiedz, że stworzyłaś niesamowity i jedyny w swoim rodzaju cykl! Dziękujemy!

Życzę Wam miłej majówki!!!

Całusy!

 

Tytuł: Przesilenie

Autor: Katarzyna Berenika Miszczuk

Kategoria: Fantastyka obyczajowa

Wydawnictwo: Wydawnictwo WAB

Liczba stron: 460

Data wydania: 9 maja 2018

Za możliwość przeczytania i zrecenzowania książki dziękuję Wydawnictwu W.A.B.!

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s