Z nienawiści do kobiet – Justyna Kopcińska

DSC_0954.JPG

Reportaże Justyny Kopcińskiej uwielbiam. Zaczytywałam się w Czy Bóg wybaczy siostrze Bernadetcie i w Polska odwraca oczy. O przeczytaniu Z nienawiści do kobiet marzyłam już od jakiegoś czasu. Wreszcie się udało – czy było warto? Mam dylemat i zaraz Wam o nim opowiem.

Z nienawiści do kobiet to kolejny zbiór reportaży wybitnej polskiej dziennikarki, laureatki nagrody PAP im. Ryszarda Kapuścińskiego, Grand Press, nagrodę European Press Prize. Kobiety niezłomnej i zaciętej. Poruszającej tematy, których nikt inny nie chce już poruszać. Kobiety otwartej i gotowej podjąć każde wyzwanie w imię dobra bohaterów. Jej nowe reportaże to historie, które poruszyły społeczeństwo i wywarły duże wrażenie na opinii publicznej. Tymi historiami naprawdę żyła cała Polska.

Zbiór rozpoczyna się od rozmowy z synem Violetty Villas – artystce, które odniosła ogromny sukces. Nie tylko w Polsce, ale i za granicą. Rozpoczyna się rozmową o niezwyklej kobiecie, która nie umiała wpisać się w schemat i postanowiła żyć po swojemu, na przekór całemu światu. Jej sława znacznie ją wyprzedzała, pozwalała jej na wiele, dawała możliwości. Jednak z takim hukiem, z jakim weszła na szczyt z takim z niego spadła. Umarła w samotności, ale w przekonaniu, że dalej jest wielką artystką.

Kolejne historie są mroczniejsze, trudniejsze, wywołujące nienawiść i chęć wymierzenia sprawiedliwości. Opowieść o 13letniej dziewczynce jest chyba najtrudniejsza z nich wszystkich. Została ona zabrana z rodzinnego domu, w którym i tak nie było za dobrze, przez księdza – miał jej zapewnić lepszy dom, szkołę z internatem, dobrą edukację. Zapewnił jej jednak koszmar. Najgorszy z możliwych. Czytając nie rozumiemy, jak można było jej nie pomóc. A jednak… Najgorsze jest jednak to, że tak na prawdę nie poniósł konsekwencji swoich zachowań.

Reportaż o sytuacji kobiet w polskim wojsku też jest przerażający. Wykorzystywanie swojej pozycji, aby zastraszyć i molestować niższych stanowiskiem. Ale dużo grosze jest to, jak władze wojskowe udają, że nic się nie dzieje. Dla nich to nie problem, w końcu w polskim wojsku jest zaledwie 3% kobiet. A dla 3% nie warto zawracać sobie głowy.

Polska odwraca oczy bazowała na głośnych historiach, które obiegł całą Polskę. Tym razem sądząc po tytule – Z nienawiści do kobiet – można się spodziewać reportaży dotyczących kobiet.  I rzeczywiście, trzy opisane przeze mnie wyżej reportaże dotyczą kobiet. W różnym wieku, w różnych sytuacjach finansowych i materialnych. Opisują niewłaściwe zachowanie, groźby, maltretowanie. Są tego, czego oczekujemy po tytule i reportażach. Są mocne i pozostawiają w sercu potrzebę refleksji, potrzebę zrobienia czegoś z tą sytuacją. Czytając czujemy bunt przeciwko rzeczywistości.

Jednak kolejne reportaże, niestety, są jak wklejone na siłę. Nie chcę powiedzieć, że są złe, kiepskie i fujka, ale kompletnie nie pasują ani do tytułu ani do oczekiwań. Przynajmniej moich. Są fajne, ale to nie to, co być powinno. Jednak książkę przeczytać warto. Reportaże w ogóle zawsze warto czytać. Otwierają nam oczy, pozwalają na poznanie nowych doświadczeń, dają nam możliwość lepszego zrozumienia rzeczywistości. Jednak niestety nie tego oczekiwałam po tytule – myślałam, że będą to historie tylko i wyłącznie o kobietach, a tym czasem tak nie było. I nie mówię, że są złe. Po prostu nie pasują.

Pasuje jednak wywiad z autorką. Wywiad, który tym razem pozwala nam się więcej dowiedzieć, nie o bohaterach, ale o dziennikarce. Jest lekki, ale porusza też trudniejsze tematy. Pozwala nam poznać pracę Kopcińskiej, jej system i to, co jest ważne w pisaniu reportaży.

Książkę i tak polecam. Dla mnie reportaże Kopcińskiej to niesamowite historie, które codziennie mijamy, nie skupiając się na nich. Ale one są obok nas i nie możemy o nich zapominać!

 

Tytuł: Z nienawiści do kobiet

Autor: Justyna Kopcińska

Kategoria: Reportaż

Wydawnictwo: Świat Książki

Liczba stron: 223

Data wydania: marzec 2018

Reklamy

10 myśli na temat “Z nienawiści do kobiet – Justyna Kopcińska

  1. Czytałam „Polska odwraca oczy” i byłam jednocześnie zszokowana i zachwycona, jeśli wiesz o co mi chodzi 😉 Po tę też sięgnę.

    Pozdrawiam ciepło

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s