Bluzgaj na zdrowie – Emma Byrne

DSC_0075.JPG

Ileż to razy słyszałam, że inteligentni i dobrze wychowani ludzi nie przeklinają. Że brzydkie wyrazy to przejaw braku klasy i chamowatości.

Że tak nie wypada.

Ja jednak z przekornej natury, przestałam robić to, co wypada lub nie wypada.

Przeklinanie to nieodłączna część ludzkiej mowy i ludzkiego życia od zarania dziejów. Przeklinają wszyscy, ale nie wszyscy się do tego przyznają. Przeklinamy, gdy się uderzymy; gdy narastające w nas emocje w końcu wybuchają; gdy dzieje się cos niespodziewanego lub gdy jesteśmy niesamowicie szczęśliwi. Jest to element naszego życia tak naturalny jak czynności fizjologiczne. Jednak brzydkie słowa, jak zwykliśmy je nazywać, zmieniają się w zależności od epok i czasów. Coś, co kiedyś było przekleństwem dziś już nim nie jest, a pozostało zaledwie lekkim określeniem, akceptowanym w społeczeństwie. Czy słowa, które dziś są uznawane za wulgaryzmy, za kilkanaście lub kilkadziesiąt lat będą akceptowane w takim samym stopniu jak dziś słowo kurde?

Emma Byrne pokazuje, że przeklinanie sięga początków ludzkości, a brzydkie słowa są utożsamieniem zaawansowania języka. Im bardziej język skomplikowany i rozwinięty, tym więcej w nim przekleństw. Podobnie jest z ludźmi. Jak pisze: wbrew popularnym przekonaniom ludzie z największym zakresem słownictwa mają też największy zasób wulgaryzmów (i ich używają). Podkreśla też jak przeklinanie może wpłynąć na zwiększenie progu bólu. Eksperymenty przeprowadzone na setkach studentów i ochotników pokazują, że Ci, którzy przeklinali o wiele dłużej mogli utrzymać ręce w misce lodowatej wody.

Bardzo dobrze pokazuje też naturalność przekleństw. Przytacza eksperymenty na małpach, podczas których, zwierzęta od małego były wychowywane wśród ludzi, uczone języka migowego, a jednak i tak używały przekleństw. Może nie były to słowa typu kurwa, ale i tak używały ich tak jak umiały. Nikt ich tego nie uczył, nie przeklinano w ich obecności. Ze strony małp wyszło to naturalnie. Był to kolejny etap ewolucji ich języka. Jest to prosty przekaz – nawet nie ucząc przekleństw człowieka nie sprawimy, że pewnych słów nie będzie używał w charakterze przekleństw.

Podtytuł tej książki to o pożytkach z przeklinania. Pozwalają na scalanie społeczeństw, jednoczą grupy, pozwalają wejść w społeczność i być w nim akceptowanym. A jednocześnie tworzą więzi społeczne, relacje, budują ludzką historię. Są potrzebne do rozwoju kultury i społeczeństw. Pomagają wytrzymać ból i łagodzą go, gdy jest potrzeba. Pokazują nasze uczucia i reakcje. Jak mówi autorka – przekleństwa są jak musztarda. Nie stanowią treściwego posiłku, ale w potrafią dodać smaczku i są świetnym dodatkiem.

Z tej książki wyniosłam jeden morał – ktoś to przeklina nie jest gorszy, nie jest też głupszy, gorzej wychowany, czy mniej inteligentny. Jego sposób wysławiania to wyłącznie jego decyzja, a my powinniśmy to uszanować. Bo nawet teraz pisząc tę recenzję, Word podkreśla mi to słowo na zielono i zaznacza je jago wulgarne.

Nikogo nie zachęcam do zwiększenia częstotliwości użycia bluzgów, ale weźcie je kurwa przynajmniej uszanujcie.

 

Tytuł: Bluzgaj na zdrowie!

Autor: Emma Byrne

Kategoria: Poradnik

Wydawnictwo: Buchmann

Liczba stron: 249

 

Za możliwość przeczytania egzemplarza recenzenskiego dziękuję wydwanictwu Buchmann!

Reklamy

4 myśli na temat “Bluzgaj na zdrowie – Emma Byrne

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s