Zgadnij kto – Chris McGeorge

dsc_0282.jpgLubicie zagadki? Ja bardzo! Ostatnio prawie całe wakacje grałam w tak zwane zagadki lateralne! To niezwykle fascynująca gra, która polega na tym, że zadający opowiada zgadującemu krótką historyjkę, a następnie zgadujący musi tak zadawać pytania, aby poznać odpowiedź. Jednak zadający może odpowiadać jedynie TAK lub NIE! To świetna rozrywka, ale i sprawdzian dla naszego mózgu. Ponieważ jeśli myślimy jednotorowo to nigdy nie rozwiążemy historii. W podobnej sytuacji jest Sheppard. Musi zgadnąć, kto zabił, jednak nie ma, komu zadań pytań!

Za mną już nowy, głośno polecany thriller. Mówiono o nim i na BookTube’ie i na Bookstagramie. Tak, więc koniecznie musiałam po niego sięgnąć. Nie wiedziałam za bardzo, czego się spodziewać, ale po kilku recenzjach stwierdziłam, że zdecydowanie muszę przeczytać! I było warto! Oj tak! A jak się okazało, że jeszcze mogę sobie go zamówić w ramach Czytam Pierwszy, to już w ogóle było bosko! Tak, więc zamówiła i czekałam aż przyjdzie, a jak przyszedł to prawie od razu się za niego zabrałam!

Zgadnij kto to intrygująca historia Morgana Shepparda – celebryty, który zasłynął tym, że w wieku jedenastu lat rozwiązał zagadkę ,,samobójstwa” swojego nauczyciela matematyki. 25 lat później ma on swoje show w telewizji, jest rozpoznawalny i robi karierę. Nikt nie wie, jaką tajemnicę skrywa, ale on chętnie odkrywa tajemnice innych, zajmując się problemami zdrad, oszustw i zakazanych miłości. Jego show nadawane jest codziennie i zdobywa ogromną popularność! Jednak przez to Sheppard pracuje codziennie po kilkanaście godzin i powoli ma problemy z alkoholem i narkotykami.

Pewnego dnia, po upojnej nocy, budzi się przykuty do łóżka w hotelowym pokoju. Nie byłoby w tym nic dziwnego gdyby nie to, ze razem z nim budzi się tam 5 innych osób. Kompletnie mu nieznanych 5 osób. Każda z nich nie wie jak się tam znalazła. Okazuje się, że z pokoju nie ma wyjścia. Na dodatek w łazience znajdują zwłoki mężczyzny. A jedna z tych 5 osób jest mordercą. Gdy porywacz się odzywa, okazuje się, że Shepppard ma 3 godziny na wskazanie zabójcy, inaczej pokój i cały hotel wyleci w powietrze. Rozpoczyna się walka z czasem i tajemnicami, w której stawką jest życie 6 osób!

Jak by ujął to Morgan? 

Muszę przyznać, że dawno nie przeczytałam jednej książki w właściwie półtorej dnia! Ja zaczęłam w piątek rano, to w sobotę książka była już przeczytana. Dawno nic mnie tak nie wciągnęło i nie chciało wypuścić! A od pewnego czasu miałam właśnie ogromny problem z tym, że żadna czytana książka nie umiała mnie wciągnąć. Niby czytałam, niby inne były fajne, ale jakoś nie umiałam żyć fabułą. Ten problem naprawiła Zgadnij kto! Książkę czyta się naprawdę szybko, a odłożenie jej graniczy z cudem! Mi było ciężko!

Fabuła intryguje, a na koniec zaskakuje. A samo wykreowanie zagadki, jaką musi rozwiązać Sheppard i trud, jaki porywacz musiał włożyć w stworzenie tego wszystkiego, jest godny podziwu. Zaaranżowanie miejsca, zabezpieczenie go, stworzenie totalnie zamkniętego i odizolowanego miejsca i sposób, w jaki zostało to opisane, naprawdę mnie urzekło. I wiem, że dziwnie to brzmi, ale często w thrillerach metody działań porywaczy/stalkerów są nielogiczne i pozbawione sensu, a tu tego nie ma. Wszystko splata się w logiczną całość. Zakończenie zmiata z nóg! Nie tak łatwo je przewidzieć, a sama książka również kończy się spektakularnie i moim zdaniem odpowiednio! I choć częściowo udało mi się odgadnąć, kto stoi za morderstwami, to jednak moment ,,ogłoszenia” tego mnie zaskoczył. Jeśli komuś udało się odgadnąć całość to duży szacunek!

Jestem też pod wrażeniem kreacji bohaterów – każdy z nich jest wyrazisty, jego cechy charakteru są dobrze dobrane i łatwo możemy się utożsamić z jednym z nich. Ich zachowanie nie jest pozbawione sensu, a wynika z wcześniejszych doświadczeń i przyzwyczajeń. Każdy wnosi coś w zagadkę i każdy ma w sobie coś, co, pomaga rozwiązać. Początkowo kompletnie nie potrafiłam powiedzieć, kto zabił mężczyznę z łazienki, z czasem coś zaczęło mi się przejaśniać, ale ostatecznie zakończenie i tak mnie zaskoczyło.

Książka nie jest też lekka. Porusza ważny, przynajmniej dla mnie – osoby, co nieco, wiedzącą na temat funkcjonowania mediów – temat. A mianowicie temat tego jak media i różnego rodzaje show wyglądają od drugiej strony. Że wszelkie talk show, czy programy reporterskie rzadko, kiedy wyglądają tak, że to osoba prowadząca rzeczywiście prowadzi sprawę, wchodzi w problem i sama rozwiązuje sprawę. Najczęściej robi to za nią sztab specjalistów, a prowadzący jednie prowadzi i udaje, że przejmuje się problemami zaproszonych gości. Media pięknie wyglądają jedynie na szklanym ekranie, a w rzeczywistości to bardzo brutalny świat, w którym jest więcej krzywdy i bólu niż pomocy i współczucia.

Każdemu fanowi thrillerów bardzo polecam! Miałam duże oczekiwana i książka im sprostała. Jest bardzo dobrym debiutem literackim i aż nie mogę się doczekać kolejnej książki tego autora! Jeśli będzie tak dobra jak pierwsza, to wróżę mu świetlaną karierę pisarską!

Słuchaj konia.

Chłopak kłamał.

 

 

Za możliwość przeczytania dziękuję CzytamPierwszy.pl !

Tytuł: Zgadnij kto

Autor: Chris McGeorge

Kategoria: Thriller psychologiczny

Wydawnictwo: Insignis

Liczba stron: 410

Data wydania:  2018

Reklamy

2 myśli na temat “Zgadnij kto – Chris McGeorge

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s