Brakująca połowa dziejów – Anna Kowalczyk

DSC_0700Czy widzieliście jak nazywały się pierwsze polskie studentki, czy lekarki? Albo jak wielką drogą musiały przebyć kobiety, aby móc studiować, pracować, zarabiać na siebie i spełniać się zawodowo? Czy prawo do głosowania miałyśmy od zawsze? Niestety nie. Długo musiałyśmy walczyć o swoje! A książka Anny Kowalczyk pokazuje, że ta walka nie zawsze była łatwa!

Brakująca połowa dziejów, to książka niezwykła. Niezwykła, bo niezwykłych kobietach, pokazująca jak wielki trud musiały pokonać kobiety, aby dojść do miejsca, w którym jesteśmy dzisiaj. Pokazująca, że nie była to łatwa praca; że nic nie zostało nie zostało nam dane za darmo; że na wszystko na wszystko musiałyśmy zapracować ciężką pracą; że musiały się znaleźć te odważne, które gotowe były walczyć i wyjść przed szereg. Mam nadzieję, że takich kobiet nie zabraknie i we współczesnym świecie!

Ta książka to opowieść przejście przez historię Kobiet od wczesnych lat, kiedy na polskich ziemiach mieszkali jeszcze pierwsi Słowianie, przez średniowiecze, okres międzywojenny aż do dziś. Każdy aspekt ludzkiego życia jak praca, edukacja, religia, społeczeństwo, czy rodzina jest w tej książce odrębnie opisany. Każdy zawiera mini historię. Mówiąc o religii, czy mówiąc o edukacji cofamy się do odpowiednich fragmentów, analizujemy je, dowiadujemy się więcej. Książka pełna jest zabawnych anegdot, śmiesznych powiedzonek, pięknych ilustracji. Choć szczerze mówiąc żałuję, że tych ostatnich jest tak mało. Zdecydowanie wolałabym, żeby rozdziały, szczególnie pierwsze, były bardziej ilustrowane. Żebyśmy mogli zobaczyć chociażby pierwsze studentki; jak wyglądała pierwsza szkoła przyklasztorna – pewno gdzieś takiej ryciny są, więc spokojnie szłoby wrzucić je właśnie do książki. Choć z drugiej strony, gdyby książka obfitowała jeszcze większą liczbę ilustracji podejrzewam, że byłaby znacznie dłuższa, a i tak już jest całkiem długa. Choć za tak piękne ilustracje podziękujmy – Marcie Grej!

Czy warto? Moim zdaniem tak! Rozdziały spokojnie można sobie dawkować, nie trzeba jej czytać ciurkiem od deski do deski. Możemy dziś jeden, jutro drugi. Nie są one zbyt długie, mają ok 30-40 stron, więc idealnie na jedno posiedzenie. Każdy z nich dotyczy innego aspektu życia człowieka. Mamy wiec rozdział o edukacji, pracy, wierze, czy sztuce. Sama książka porusza ważne tematy dla nas kobiet. Uważam, że warto znać historię swojej rodziny, miasta, czy kraju, tak samo warto znać historię Polek widzianą oczami ich następczyń.

Brakująca połowa dziejów to interesująca i fascynująca książka. My, jako kobietę powinniśmy wiedzieć i powinniśmy znać swoją historię. Zwłaszcza, że to, co znane nam obecnie nie było od zawsze. To, że mamy prawo chodzić do szkoły na uczelnię, pracować, czy głosować – tak nie było od zawsze. Tak jest, prawdę mówiąc, od niedawna i powinnyśmy zrobić wszystko żeby tak pozostało. Jednocześnie ta książka pokazuje nam, że powinniśmy umieć docenić to, co mamy i wkład, jaki nasze poprzedkinie, kobiety, które żyły 100, 200 i 400 lat temu, a nawet jeszcze wcześniej, włożyły w to, abyśmy my dzisiaj mogły żyć tak jak chcemy.  One walczyły o przyszłość dla nas, nie dla siebie. Większość z nich to były kobiety bardzo dorosłe, czasami nawet kobiety już wieku bardzo zaawansowanym, i one wiedziały, że to, co walczą (chociażby prawo do darmowej i powszechnej edukacji) ich już nie będzie dotyczyło. Ale chciały dać szanse swoim córkom, wnuczkom, prawnuczkom, a potem nam. Podziękujmy im, zachowując pamięć o nich!

Najnowsza książka Wydawnictwa WAB Brakująca połowa dziejów, to zdecydowany MUST READ dla każdej kobiety, które chce uważać się za Polkę i kobietę inteligentną. To podstawowa wiedza o historii przemian naszego kraju i jego mieszkańców. Dla mnie to też książka mocno feministyczna, ale w tym dobrym znaczeniu tego słowa! Mam nadzieję, że po lekturze będziecie tak samo oczarowane jak ja! A czytając tę książkę na uczelni, czułam się dumna z tego, że jestem kobietą!

Reklamy

6 myśli na temat “Brakująca połowa dziejów – Anna Kowalczyk

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s