Pod podszewką – Sylwia Stano; Zofia Karaszewska

DSC_0802.JPG

Książki o modzie i ubraniach to u mnie coś nowego. A, że ja lubię próbować nowych rzeczy, to, czemu nie! Dowiedzenie się czegoś nowego o Katarzynie Bondzie, Wojciechu Chmielarzu, Jakubie Małeckim, czy innym czołowym polskim pisarzu, to, czemu nie?

Każdy człowiek coś sobą reprezentuje. Często robimy to właśnie przy pomocy ubrań! Moda jest przecież idealnym sposobem na wyrażenie siebie! Na podkreślenie swoich atutów i walorów, ale jednocześnie ubranie może pełnić rodzaj zbroi, chroniącej nas przed światem. Podobnie mają pisarze! Jedni piszą jedynie w ulubionej piżamie lub koszulce, a inni zawsze noszą ten sam fason sukienki. Ubranie mówi o nas więcej niż sami chcielibyśmy powiedzieć.  Czy więc ubrania mają wpływ na nasz wizerunek? TAK! A osoby publiczne zdecydowanie muszą o tym pamiętać!

Pisarze są dużymi indywidualistami, którzy mniej lub bardziej świadomie tworzą swój wizerunek

Pod podszewką obrazuje pewien ciekawy projekt. Otóż zadaniem pisarzy było zaprojektowanie wybranej przez nich części odzieży. Sami mogli zadecydować, co to będzie, jak będzie to wyglądało, z jakiego materiału będzie i w jakim wzorze. Robili to z pomocą Justyny Ołtarzewskiej, która nadzorowała szycie; Michałem Jaworskim, fotografem, który wykonał sesje zdjęciowe; a całość w tę unikatową książkę zebrały Sylwia Stano i Zofia Karaszewska. Jak się okazało za wybraną przez pisarzy częścią garderoby często stoi ich styl życia, przekonania i poglądy. I okazuje się, że nie bez przyczyny ubierają się tak jak się ubierają. Bowiem ubrania, w których czują się komfortowo pozwalają im być sobą.

Książka podzielona jest na kilkanaście rozdziałów, a każdy z nich to swego rodzaju wywiad z konkretnym pisarzem. O czym? O tym, czym jest dla nich moda, co lubią nosić, co kryje się za ubraniem, które zaprojektowali. O tym, dlaczego noszą takie ubrania i co one o nich mówią. Moda i ubrania stają sie, więc punktem wyjścia do dalszej rozmowy i dyskusji o życiu, a nie rzadko o pisaniu w ogóle. Jedno o tej książce muszę powiedzieć – jest pięknie wydana! Zdjęcia i cała szata graficzna jest bardzo dopracowana i spójna. Oczarowały mnie też zdjęcia pisarzy, które rozpoczynają każdy rozdział.

A dla każdego fana mody od strony technicznej też coś się znajdzie. Otóż na końcu każdego rozdziału, przed sesją zdjęciową, jest krótki opis, z jakich materiałów ubranie zostało wykonane, jaką techniką, jakie guziki lub ile materiału użyto na daną sukienkę. Jeśli ktoś planuje uszyć coś podobnego, to są to niezwykle praktyczne informacje.

Jest jednak jedna rzecz, która mi się nie podobała. A mianowicie brak justowania tekstów! Ja rozumiem, że to z pewnością był swego rodzaju zabieg graficzny lub artystyczny, ale niezmiernie mnie to irytowało przy czytaniu i raziło moje graficzno-dziennikarskie oko.

Pod podszewką to ciekawe spojrzenie na polskich pisarzy i pokazanie ich z innej perspektywy. Jeśli chcecie się dowiedzieć więcej o ulubionych autorach i poznać ich modowe sekrety, to zachęcam do sięgnięcia! Wszystkim zainteresowanym modą, również polecam!

Moda nie istnieje wyłącznie w ubiorach. Moda jest na niebie, na ulicy, moda to idee, sposób życia, wszystko to, co się dzieje – Coco Chanel

 

 

Za możliwość przeczytania dziękuję Wydawnictwu Marginesy!

Książkę możecie też dostać na portalu http://www.czytampierwszy.pl

Reklamy

8 myśli na temat “Pod podszewką – Sylwia Stano; Zofia Karaszewska

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s