Kobiety z bloku 10. Eksperymenty medyczne w Auschwitz – Hans Joachim Lang

dsc_0907-2.jpgZainteresowanie III Rzeszą, obozami koncentracyjnymi i II wojną światową jest we mnie już od dawna, i od dawna pochłaniam literaturę poświęconą zbrodniarzom wojennym i wszelkich tego typu tematach. Nic więc dziwnego, że kiedy usłyszałam, że Wydawnictwo Marginesy planuje dodruk książki, którą już dawno chciałam przeczytać, a której miałam problem zdobyć, oszalałam z radości! A teraz jak już przeczytałam, to chciałam podzielić się swoją relacją z Wami!

Kobiety z bloku 10 to niezwykła książka. Książka, o której ciężko się mówi, ale która zasługuje na przeczytanie. Książka to historie kobiet z bloku numer 10 w obozie Auschwitz-Birkenau, które poddawane były eksperymentom medycznym. Ich celem było stworzenie metody, która pozwoliłaby na masową, szybką sterylizację kobiety i mężczyzn. Ich historie są poruszające, przyprawiające o łzy. Są przerażające, dlatego, że są prawdziwe. Wiemy, że wydarzyły się naprawdę. Te kobiety przeżyły traumatyczne sytuacje, w myśl chorej ideologii nazistów. A ich największą zbrodnią było to, że urodziły się Żydówkami.

Książka to opisy historii, przeżyć, zapisów i notatek, a także naocznych relacji tych, którzy przeżyli. Pokazuje też, że w eksperymentach brali też udział dobrzy lekarze, który jak tylko mogli starali się nie szkodzić i w jakiś sposób ratować więźniów. Podzielona jest na 18 rozdziałów, które opowiadają historię eksperymentów od początków wojny, to marszu śmierci, czyli do wyzwolenia obozu Auschwitz. Książka obfituje w przypisy i źródła, więc dla zainteresowanych jest dobrym punktem wyjścia do rozpoczęcia swoich badań.

Jedyny minus tej książki to właściwie pominięcie postaci Josepha Mengele, zwanego Aniołem Śmierci, który przeprowadzał najbrutalniejsze i najokrutniejsze eksperymenty medyczne, a właściwie pseudomedyczne, na więźniach obozu Auschwitz. Jestem w stanie zrozumieć, że jego badania nie dotyczyły bezpośrednio tych kobiet, gdyż głównie skupiały się na dzieciach i ciężarnych, jednak w książce nie pojawia się żadna wzmianka na jego temat. Osobiście wydaje mi się to niedopuszczalne. Zwłaszcza, że jego eksperymenty były często najgorszymi z możliwych. Był zafascynowany chociażby bliźniętami. I tego osobiście, mi zabrakło. Jednak rozumiem, że książka poświęcona Mengele, jednocześnie trywializowałaby inne, mniej brutalne, eksperymenty.

Czytając tę książkę miałam też nieodparte wrażenie, że nie zagłębia ona całości sytuacji, a jedynie ślizga się po jej powierzchni. Niby wszystko było dokładnie wytłumaczone, relacja była dokładna i wiarygodna, ale z drugiej strony to wszystko było za mało traumatyczne i bolesne. Gdyby Naziści robili tylko takie eksperymenty to podejrzewam, że nie byliby okrzykiwani bestiami, który traktują ludzi jak przedmioty; którzy dają upust swoich chorym rządzom i bestialsko traktują więźniów. Opisywane eksperymenty oczywiście są straszne, ale nie są najgorszymi z możliwych. Brakowało mi właśnie trochę tej brutalności, dramatyzmu i ostrości.

Mogę Wam tę książkę polecić! To fakt, ale właśnie, jako wstęp do własnych badań lub do zapoznania się z historiami kobiet z bloku 10, czy eksperymentami Clauberga, czy Schumanna. Ale musicie wiedzieć, ze o Mengele tam nie przeczytacie 😛 Z tym, że to nie umniejsza ani tej książce, ani historii tych kobiet. Bo patrząc na to w ten sposób, to każdy eksperyment wykonywany na człowieku, który nie ma prawda decydować i którego traktujemy jak ścierwo, jest tak samo brutalne, nieludzkie i okropne!

Za możliwość przeczytania dziękuję Wydawnictwu Marginesy!

Reklamy

14 myśli na temat “Kobiety z bloku 10. Eksperymenty medyczne w Auschwitz – Hans Joachim Lang

  1. Odnoszę wrażenie, że niektórzy czytelnicy nie dają rady dramatyzmowi, a również chcą poznać historię holokaustu i zrozumieć okropieństwa jakie przyniosła ze sobą wojna. Dlatego potrzebne są zarówno bardzo mocne książki, jak i takie lżejsze, dostosowane do potrzeb wrażliwszych czytelników.

    Miye’s Imaginations ♥

    Polubienie

    1. Zapewne masz rację 🙂 Ja chyba jestem jestem tym bardziej wymagającym czytelnikiem 😛 ale ja też już bardzo dużo wiem, i mało tych historii mnie ,,porusza”, a raczej patrzę na nie pod kontem medycznym, historycznym i porównuje je do innych 🙂

      Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s