Oczy Uroczne – Marta Kisiel

DSC_0501Kisiel nadchodzi! Znowu! W lutym mieliśmy nowe wydanie i dodruk powieści Nomen Omen, a teraz w marcu kolejna część o przygodach Ody i Bazylego. Ałtorka chyba nie ma dość i szykuje nam kolejną przezabawną historię. Ja osobiście ja uwielbiam i już nie mogę się doczekać 😀 Ale nie umiem się zdecydować, czy bardziej wolę Licho czy Bazyla 😛

Jak wiemy na miejscu spalonej Lichotki powstał nowy dom – dom Ody Kręciszewskiej, podróżniczki i pani doktor, szaławiły, jak mówiła o niej matka. Dom z drewna, z płanetnikiem Rochem, z dodatkowym łóżkiem dla Halszki, Kuleczką i z małym czortem w koszu na pranie. Dom w środku lasu, z magiczną historią i niejednym sekretem. Jednak jak szybko okazuje się, w lesie dokoła domu zaczynają dziać się dziwne rzeczy. Bazyl wybiera się na podejrzane spacery, niewielki cmentarz ujawnia swoje sekrety, a Oda za wszelką cenę próbuje uporządkować swoją relację z Rochem. Tajemnice i sekrety zaczynają wchodzić do drewnianego domu, otaczając go złowieszczą aurą. Otaczają dom jak ciepła kołderka. Nie muszą nawet się zakorzeniać. W końcu to tajemnice sprzed lat, które już w tym miejscu zdążyły się zadomowić. Nadciąga nieprzenikniona ciemność i strach. Czas mroku.

Oczy Uroczne to, jak można powiedzieć, kolejna część Dożywocia. Jednak dokładnie mówiąc jest to kontynuacja opowiadania Szaławiła, które w 2017 roku zostało wyróżnione Nagrodą im. Janusza A. Zajdla. Opowiadanie, które rozwinęło się w całą książkę i w kolejną odnogę świetnego cyklu. Cyklu, który pokochało tysiące czytelników małych i dużych. Cyklu, który Marcie Kisiel dał olbrzymią popularność. Popularność, dzięki kilku postaciom, ale chyba najbardziej dzięki Lichu – uroczemu, kichającemu aniołkowi, który uwielbia sprzątać. Ja osobiście ubóstwiam tego malucha.

Trzeci tom Oczy Uroczne to Kisiel w swojej najlepszej formie. To przeurocza, przesłodka, przezabawna opowieść o znanych i kochanych bohaterach. Seplenienie Bazylego może i jest początkowo lekko uciążliwe, ale z czasem przyzwyczajamy się i jest po prostu kochane.  Jedynie, co mi przeszkadza to imię, a właściwie, Halsza. Ja nazywam ją Haleszką. Lekko przeszkadzał mi tez fonetyczny zapis seplenienia, jednak rozwiązałam to czytaniem kwestii Bazyla na głos. Wtedy wszystko było proste. Natomiast sama książka jest idealna. Słodka tam gdzie powinna, przerażająca ze właściwych miejscach. Mamy tajemnicę, mamy grozę i fenomenalnego sepleniącego czotra. Sam pomysł na nowe postacie (zaczerpniete troszkę z mitologii słowiańskiej) jest extra ❤ Było nawet coś co mogłabym znawać czymś w rodzaju dzikiego gonu, ktory noca porywał ludzi.

Ale było w tej książce coś, co mnie urzekło. Wplecenie wątku szczepionek i durnych teorii, w jakie wierzą jeszcze bardziej durni ludzie. Samo to jak reaguje Oda, gdy ktoś próbuje jej wmówić, że zabija ludzi, jak śmiesznie jest to opisane rozbawiło mnie to łez. Podejście Kisiel to tej, obecnie, kontrowersyjnej sprawy jest od razy widoczne. I ja tę panią popieram! Krztusiec, czy odra, to choroby, które zanikły lata temu. Obecnie, w dobie nieszczepionych dzieci, wracają. Pół biedy jeśli zaatakują dorosłego, którego organizm sobie poradzi. Gorzej, kiedy dopadną kilku miesięczne dziecko, które nie jest jeszcze zaszczepione i z krztuścem sobie nie poradzi. Umrze. Jego organizm zwyczzajnie nie da rady, bo choroba jest za ciężka. Dlatego mam apel – szczepcie się! Dzięki szczepionkom ratyfikowaliśmy ospę prawdziwą, która była choroba śmiertelną i niewiele miała wspólnego z ospą wietrzną. Ale to tak by the way 😛 Nie mniej cieszę się, że ałtorka porusza ten temat w swojej książce,

Jeśli jeszcze nie znacie książek autorstwa Marty Kisiel to koniecznie po nie sięgnijcie. To jedna z lepszych polskich pisarek. Jej powieści bawią, doprowadzają do łez, ale i uczą. Mają swego rodzaju morał. Jednocześnie są to najbardziej urocze historie, pełne zabawnych powiedzonek, żartów i szeroko rozumianej słodkości. Są naprawdę warte przeczytania i docenienia! Oczy Uroczne to wspaniała kontynuacja Szaławiły.

 

Gdyby ktoś zastanawiał się nad kolejnością czytania powieści Kisiel to przedstawiam go poniżej. Nomen Omen, Pierwsze słowo i Toń można czytać oddzielnie. Małe Licho i Tajemnica Niebożatka to książka dla dzieci, którą powinno się czytać po Sile Niższej.

Kolejność czytania:

  1. Dożywocie
  2. Siła Niższa
  3. Szaławiła (opowiadanie)
  4. Oczy Uroczne

Za możliwość przeczytania dziękuję Wydawnictwu Uroboros!

Na moim Instagramie trwa rozdanie z tą książką! 😀 Jeśli jesteście zainteresowani to zapraszam 🙂 Rozdanie trwa do 7 marca!

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s